A palliáció védelmet, köpenyt jelent, átvitt értelemben a beteg egészét kíséreljük meg a szenvedésektől megóvni. A palliatív ellátás a fájdalomcsillapítást, a tünetek enyhítését, az életminőség javítását jelenti a fizikain túl a pszichoszociális és spirituális támogatással együtt.
A WHO meghatározása szerint a palliatív ellátás elemei:
- csillapítja a fájdalmat és az egyéb kínzó tüneteket;
- az életet tiszteli, a halált természetes folyamatnak tartja;
- nem tesz semmit az élet megrövidítése és meghosszabbítása érdekében;
- integrálja a betegellátásba a pszichológiai és spirituális tényezőket;
- támogató rendszert kínál, hogy a beteg a lehető legaktívabban élhessen a halálig;
- támogató rendszert kínál a család számára a betegség ideje alatt és a gyász időszakában;
- team-munkát alkalmaz, amely a beteg és családja szükségleteire irányul, beleértve a gyásztanácsadást, ha az javasolt;
- kiemeli az életminőséget, és ugyanakkor pozitívan viszonyul a betegség folyamatához;
- alkalmazható a betegség korai stádiumában, az életet meghosszabbító terápiákkal – mint a kemoterápia és radioterápia – együtt, és magában foglalja a kínzó klinikai komplikációk jobb megértéséhez és kezeléséhez szükséges vizsgálatokat is.
A „hospice” szó jelentése: menedék. A XX. század közepétől Dame Cicely Saunders brit orvos az aktuális társadalmi elvárásoknak és tudományos igényességnek is megfelelő életvégi ellátást nyújtó házat hozott létre és megfogalmazta a hospice ellátás alapelveit.
Nemzetközileg a hospice-palliatív ellátás indikációja a rosszindulatú daganatos betegségek mellett az AIDS és a progresszív neuromuszkuláris degeneratív betegségek (ALS, sclerosis multiplex) végstádiuma, bizonyos országokban azonban bármely terminális állapotú beteg (szervi elégtelenségek, demencia pl.) számára elérhető az életvégi ellátás.
Magyarországon hospice ellátásba azok az előrehaladott állapotú, elsősorban daganatos betegek kerülnek, akiknek alapbetegsége az orvostudomány mai állása szerint nem gyógyítható és a várható túlélési ideje előreláthatóan 6-12 hónap.
A hospice nem elfekvő, nem krónikus vagy onkológiai rehabilitációs ellátás. A hospice ellátás célja a betegek életminőségének javítása: testi és lelki szenvedéseik enyhítése, fizikai és szellemi aktivitásuk támogatása, valamint a hozzátartozók segítése a betegség és a gyász terheinek viselésében. A hospice részlegen daganatellenes kezelés már nem folyik.
Az ellátásban orvosok, ápolók, pszichológusok/mentálhigiénés szakemberek, gyógytornászok, szociális munkások, lelkészek, dietetikusok és képzett önkéntes segítők vesznek részt. A munkacsoport tagjai így komplex (testi, lelki, szociális, és spirituális) támaszt tudnak nyújtani.
A hospice ellátás történhet fekvőbeteg intézményekben (szervezetileg önálló hospice otthonban vagy egy kórház részét képező hospice-palliatív osztályon, esetleg kiképzett mobil csoport segítségével, általános osztályokon), ambuláns formában (nappali kórházban, palliatív szakrendelésen), vagy a beteg otthonában (házi szakellátás formájában). Az ellátást kezdeményezheti a beteg, a beteg törvényes képviselője/hozzátartozója, családorvos illetve szakorvos. A hospice-palliatív ellátás minden formája a beteg számára ingyenes.
Az otthoni hospice ellátás igénybevétele esetén a családorvos elrendeli az otthoni hospice szakellátást 50 napra, amely igény és szükséglet esetén kétszer hosszabbítható. Az elrendeléstől számított 48 órán belül az otthoni hospice szolgáltató hospice szakápoló és/vagy koordinátor munkatársa felveszi a kapcsolatot a családdal, a beteggel. Kitölti a szükséges felvételi nyomtatványokat, felveszi az ápolási anamnézist, tervet és célokat határoz meg, felméri a kínzó tüneteket. A szükséglet és igény figyelembevételével kirendeli a szükséges team tagokat, akik gondozzák a beteget, valamint tanácsadással, szakértelemmel, edukációval segítik a családot. Az otthoni hospice ellátás egészségügyi szakfeladatok összessége, nem tartozik bele a betegfelügyelet és a házi segítségnyújtás. A betegnél való tartózkodás időtartamát a beteg igényei és az ellátandó szakfeladatok határozzák meg. Az otthoni hospice ellátás része a szociális ellátás szervezése, mely kiterjed az önkormányzatok, egyházi és civil szervezetek által nyújtott házi segítségnyújtás és egyéb gondozási szolgáltatások bevonására is.
Intézeti hospice ellátásba az a beteg kerül, akinek az otthoni hospice ellátása nem megoldott, illetve a szükségletek, igények fokozódásával a család, a beteg ezt igényli. A legtöbb hospice osztály előjegyzési rendszer alapján működik, mely a beteg, család, szakorvos és családorvos által kitöltött felvételi kérelmi lap beadása alapján történik. Az intézeti hospice ellátás ápolási időtartamát az intézmények saját belső szabályzatuk alapján határozzák meg, de általában nem haladhatja meg a 3 hónapot. A kórházi osztályról való felvétel esetében a zárójelentés, otthonából való felvétel esetében a családorvosi beutaló szükséges.
Mindegyik ellátási formában a kezelési- ápolási folyamat a beteg igényei alapján történik.
A https://hospice.hu/ellatas-kereso oldalon megtalálható adatbázisban település/kerület alapján kereshető a felnőtt hospice-palliatív ellátást nyújtó kórház és megtalálható minden olyan település/kerület, amelyre a NEAK szerződést kötött otthoni hospice ellátást nyújtó szolgálattal.
1997. évi CLIV. Törvény az egészségügyről (99. §)
(1) A haldokló beteg gondozásának (a továbbiakban: hospice ellátás) célja a hosszú lefolyású, halálhoz vezető betegségben szenvedő személy testi, lelki ápolása, gondozása, életminőségének javítása, szenvedéseinek enyhítése és emberi méltóságának haláláig való megőrzése.
(2) Az (1) bekezdés szerinti cél érdekében a beteg jogosult fájdalmának csillapítására, testi tüneteinek és lelki szenvedéseinek enyhítésére, valamint arra, hogy hozzátartozói és a vele szoros érzelmi kapcsolatban álló más személyek mellette tartózkodjanak.
(3) A hospice ellátást lehetőség szerint a beteg otthonában, családja körében kell nyújtani.
(4) A hospice ellátás magában foglalja a haldokló beteg hozzátartozóinak segítését a beteg ápolásában, továbbá lelki gondozásukat a betegség fennállása alatt és a gyász időszakában.